Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 80
W sumie: 5296

News

News zdjęcie id 1325

25 lat Domu Rolnika w Ołoboku

10.09.2018

Dom Rolnika w Ołoboku ma już 25 lat. Z tej okazji mieszkańcy spotkali się na wspólnej biesiadzie połączonej ze wspomnieniem oddania do użytku obiektu.

W niedzielę, 9 września 2018 roku, w Ołoboku odbyło się spotkanie z okazji 25. rocznicy otwarcia i poświęcenia Domu Rolnika. Zaproszonych gości powitała wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice, a zarazem sołtys Ołoboku Teresa Lemiesz. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, zastępca wójta Ryszard Boduch, radny powiatowy Arkadiusz Wojtczak, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Sieroszewice Bernadeta Biała, radni i sołtysi z gminy Sieroszewice, kierownik Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrowie Wielkopolskim Zdzisław Jaźwiec, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ołoboku Dariusz Ratajczyk, grono pedagogiczne z Ołoboku i mieszkańcy. – Gorąco witam wszystkich mieszkańców Ołoboku, a szczególnie tych, którzy 25 lat temu uczestniczyli w uroczystości otwarcia sali. Witam wszystkich, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość otwarcia: Orkiestrę Dętą „Ołobok” na czele z panem Stanisławem Jarosikiem, Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok”, a szczególnie panią Helenę Saranek, która prowadziła tę uroczystość oraz dorosłych obecnie uczniów Szkoły Podstawowej w Ołoboku, którzy wcielili się w gwiazdy polskiej i światowej muzyki i Teresę Migasiewicz, która przygotowała wówczas część artystyczną – mówiła sołtys Ołoboku.

 

Przypomniała, że Dom Rolnika uroczyście oddano do użytku 22 sierpnia 1993 roku. Przedstawiła też historię budowy obiektu. Inicjatywa budowy wyszła od członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Ołoboku już w 1983 roku, ale decyzja o budowie zapadła dopiero w 1989 roku. Jesienią 1990 roku zaczęto zalewać fundamenty, które kopać zaczęli jako pierwsi Jan Czubak i Kazimierz Janicki. Do ich działań dołączyła w październiku Teresa Lemiesz, która została sołtysem wsi. W skład Komitetu Budowy Domu Rolnika wchodzili: Kazimierz Janicki (przewodniczący), Jan Czubak, Marian Dachowski, Antoni Hałupnik, Florian Jarosik, Stanisław Jarosik, Teresa Lemiesz, Helena Smektała, Jan Saranek, Zygmunt Smeliński, Jerzy Urban. Budowa Domu Rolnika trwała 2,5 roku. – Było bardzo duże zaangażowanie Komitetu Budowy i społeczeństwa ołobockiego. Mieliśmy także duże wsparcie finansowe z Urzędu Gminy Sieroszewice oraz od mieszkańców Ołoboku, którzy bardzo czekali na obiekt kulturalny, gdzie przeniesiono bibliotekę i stworzono warunki do działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” i Orkiestry Dętej „Ołobok” – podkreśliła sołtys Teresa Lemiesz, która wspomniała zmarłych Kazimierza Janickiego, Jana Czubaka i Helenę Smekałę oraz proboszcza ks. kanonika Bogdana Wojciechowskiego, który poświęcił salę.

 

Mieszkańcy przybyli na jubileuszowe spotkanie mieli okazję obejrzeć film z uroczystości otwarcia przygotowany przez Teresę Migasiewicz. Spotkanie umiliły występy. Na estradzie przed Domem Rolnika zagrała Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika, a także zaśpiewał i zatańczył Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Anny Mielcarek. Spotkanie było okazją do podziękowania wójtowi Czesławowi Berkowskiemu za 28 lat pracy w samorządzie i wspieranie mieszkańców Ołoboku we wszystkich działaniach. W swoim wystąpieniu wójt nawiązał do budowy i dnia otwarcia Domu Rolnika. Dziękował wszystkim osobom, a szczególnie sołtys Teresie Lemiesz za zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Wspomniał też osoby, które nie doczekały jubileuszu. – Chciałbym wszystkim gorąco podziękować za wieloletnią współpracę. Zawsze z sympatią przychodziłem tutaj na te wszystkie spotkania organizowane w Ołoboku i będzie mi tego z pewnością brakowało. Minęło już 25 lat i sala wymaga remontów. Mamy plan na termomodernizację tego obiektu. Gmina się tym zajmuje. W tej chwili tę sprawę prowadzi mój zastępca Ryszard Boduch i mam nadzieję, że to będzie w najbliższym czasie zakończone – mówił Czesław Berkowski. Uroczystość jubileuszową prowadził dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jerzy Pawłowski. Spotkanie zakończyła wspólna biesiada.

Autor: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.