Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 365
W sumie: 5974

News

News zdjęcie id 1001

NAGRODA DLA ABSOLWENTKI GIMNAZJUM W WIELOWSI W KONKURSIE DIECEZJI KALISKIEJ

11.10.2017

W lutym Kuria Diecezjalna ogłosiła konkurs poświęcony Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego w XX w. dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem Biskupa Edwarda Janiaka. Jednym z celów  konkursu było ocalenie od zapomnienia osób, miejsc i wydarzeń z terenu Diecezji Kaliskiej związanych z męczeństwem duchowieństwa polskiego w XX wieku.

Uczennica naszej szkoły, Karolina Krawczyk pod opieką katechetki, Anny Walerian wzięła udział w tym konkursie, przygotowując pracę pisemną przedstawiającą życiorys prezentujący męczeńską śmierć księdza Józefa Kuta.

„Ksiądz Józef Kut, syn Józefa i Marianny z domu Piaskowskiej, urodził się 21 stycznia 1905 roku w Sławinie pow. Ostrów Wlkp. Ochrzczony został 22 stycznia 1905 roku w kościele parafialnym w Gostyczynie. W dniu 28 maja1924 roku zdał egzamin dojrzałości w Gimnazjum w Ostrowie Wlkp. i w październiku tegoż roku rozpoczął studia w Seminarium Duchownym w Poznaniu. 6 października 1941 roku ks. Józef Kut. został aresztowany przez gestapo. 30 października1941 roku wywieziono go do obozu koncentracyjnego w Dachau. W obozie był bity i szykanowany. Żarliwa wiara pozwoliła mu przyjąć wszystkie okropności jako dopust Boży. Cichy, spokojny, pokorny, głęboko pobożny - cieszył się wielkim szacunkiem kolegów. Zmarł 18 września 1942 roku. Ciało zostało spalone w miejscowym krematorium. W opinii współwięźniów ksiądz Józef Kut zszedł z tego świata jako człowiek święty, wierny swemu powołaniu w stopniu heroicznym, aż do utraty życia.

13 czerwca 1999 roku podczas Mszy Świętej odprawianej w Warszawie Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 108 męczenników, którzy ponieśli śmierć w czasach II wojny światowej, wśród nich księdza Kuta. Obok domu rodzinnego ks. Józefa znajduje się tablica upamiętniająca jego męczeńską śmierć. Ksiądz Józef Kut jest patronem Szkoły Podstawowej w Ołoboku.”               

Na podst. książki „Męczennicy za wiarę”

To fragment pracy Karoliny, opisujący życie księdza Józefa Kuta. Oprócz tekstu, w pracy znalazły się zdjęcia związane z pobytem księdza Kuta w Sławinie i w obozie koncentracyjnym w Dachau.

We wrześniu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu w Centrum Józefologicznym w Kaliszu. Karolina zajęła III miejsce, jej praca została dostrzeżona wśród innych prac, prezentacji i filmów nadesłanych przez uczniów gimnazjum z całej Diecezji Kaliskiej. Wyróżnionym uczniom nagrody wręczyli Ks. Biskup Stanisław Napierała oraz Ks. Biskup Pomocniczy Łukasz Buzun.

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.