Logo Gmina Sieroszewice

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1376
W sumie: 1376

Kultura

  

 

Gminny Ośrodek Kultury mieści się przy ul. Ostrowskiej 49 w Sieroszewicach, a jego dyrektorem jest Jerzy Pawłowski. W placówce organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży, a są to: nauka gry na instrumentach muzycznych, zajęcia teatralne, plastyczne, a także lekcje tańca nowoczesnego. W stały kalendarz Gminnego Ośrodka Kultury wpisane są: Gminny Konkurs Recytatorski i Festiwal Piosenki Wakacyjnej. Na początku wakacji w różnych miejscowościach odbywają się plenery malarskie dla dzieci i młodzieży. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych, cieszą się spotkania edukacyjne z Bzikiem, które organizowane są kilka razy w roku. Z Gminnym Ośrodkiem Kultury związany jest Mały Teatr Bajek działający w Szkole Podstawowej w Rososzycy.

 

     

 

Orkiestra dęta „Ołobok” powstała w 1897 roku. Wtedy Józef Urban, mieszkający przy ul. Kościelnej 35 w Ołoboku, pracował przy budowie drogi brukowej w Ołoboku i z zarobionych pieniędzy zakupił tubę. Z tego domu pochodzili także Leon, Antoni i Jan. Antoni grał na trąbce i skrzypcach, Jan i Leon na trąbce, a Józef na basie. W skład orkiestry weszli także: Władysław i Antoni Warga (tenor), Ignacy Strzelczyk (bęben), Józef Owczarek (altówka) i grający na klarnecie: Stanisław Bugaj oraz nieznany z imienia Giernalczyk z Wielowsi. O tym, że orkiestra działała na początku XX wieku, świadczą zachowane do dzisiaj zdjęcia z lat: 1914, 1927 i 1929. Z relacji najstarszych mieszkańców wynika, że działalność orkiestry można podzielić na trzy okresy. Pierwszy obejmował lata 1900–1950, kiedy w orkiestrze dominowała rodzina Urbanów. Drugi okres to lata 1950–1989 – wtedy siłą napędową zespołu była rodzina Wargów. W 1966 roku Władysław Warga i Stanisław Wiatrowski postanowili odmłodzić orkiestrę. Wówczas ogłoszono nabór młodzieży i rozpoczęto naukę gry na instrumentach dętych od podstaw. W tym odnowionym składzie orkiestra występowała do końca lat osiemdziesiątych. Niestety, w tym czasie ubywało członków orkiestry. Wiele osób zmarło, inni zmienili miejsce zamieszkania. Do trzeciego okresu zaliczyć można orkiestrę w obecnym składzie pod kierunkiem Stanisława Jarosika, który pozostał ze składu dawnej orkiestry. To Stanisław Jarosik w październiku 1993 roku reaktywował orkiestrę dętą. Orkiestranci grają nie tylko na uroczystościach kościelnych i gminnych, ale są znani niemal w całej Polsce i za granicą. Każdego roku w styczniu w Ołoboku odbywają się koncerty kolęd połączone z jasełkami. W okresie letnich wakacji muzyków można posłuchać na rynkach w: Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim w ramach Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych Południowej Wielkopolski. Orkiestra jest także organizatorem Festiwalu Orkiestr Dętych, który co roku odbywa się w Ołoboku. Za największy sukces orkiestra uważa swój występ w czasie prywatnej mszy św., odprawianej przez Papieża Jana Pawła II 25 sierpnia 2001 roku w Castel Gandolfo, a także następnego dnia na modlitwie „Anioł Pański”. W 2003 roku orkiestra nagrała płytę zatytułowaną „Ulubione pieśni Ojca Świętego”. Kapelmistrzem orkiestry jest Stanisław Jarosik.

 

 

   

 

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Ołobok” powstał w listopadzie 1959 roku, a został utworzony dzięki inicjatywie Stefanii Czerwińskiej, ówczesnej kierowniczce Wydziału Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Ostrowie Wielkopolskim. To ona swoim pomysłem zaraziła Jana Derę, który został pierwszym kierownikiem zespołu. Zespół rozpoczął występy wiosną 1960 roku widowiskiem „Wesele Ołobockie”, które zostało opracowane przez etnografa dra Jarosława Lisakowskiego z Poznania. Widowisko było wystawiane w wielu miejscowościach w Polsce, m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Lesznie, Kaliszu. Przez te ponad pięćdziesiąt lat kilkakrotnie zmieniało się kierownictwo artystyczne zespołu. W latach 1959-1969 za oprawę muzyczną odpowiadał Wiktor Gurbisz, później Stanisław Wiatrowski. Sprawami organizacyjnymi przez piętnaście lat zajmował się Jan Dera, a od 1974 roku kierownikiem jest Helena Saranek. W ciągu tych lat przez zespół przewinęło się ponad 250 osób. W zespole skojarzyło się wiele par małżeńskich. Zespołowi towarzyszy kapela. Zespół występuje z fragmentami „Wesela” na różnych przeglądach, zwłaszcza w ramach Letniej Estrady Folkloru Ziemi Kaliskiej. W sierpniu 2001 roku członkowie zespołu mieli okazję spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na prywatnej audiencji w Castel Gandolfo. Oczywiście, grupa taneczno-śpiewacza uświetnia także wszystkie uroczystości gminne.

 

 

     

 

Muzeum Ziemi Ołobockiej istnieje w Ołoboku od 2008 roku. Inicjatorami utworzenia tego muzeum byli: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski i sołtys wsi Teresa Lemiesz. Muzeum mieści się w budynku starej szkoły. Budynek odrestaurowano i zaadaptowano na muzeum ze środków Unii Europejskiej i Urzędu Gminy Sieroszewice. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 25 października 2008 roku i było połączone z zakończeniem obchodów 800-lecia Ołoboku. Kustoszami muzeum zostały: Anna Jarosik i Maria Ciapierzyńska. W dwóch salach muzeum znajdują się cenne eksponaty i dokumenty, przedstawiające dzieje Ołoboku. Zwiedzanie można rozpocząć od kącika, poświęconego historii miejscowości i losom ludzi, którzy wpisali się w karty dziejów Ołoboku. Na ścianie wisi herb Ołoboku, wykonany w 2007 roku przez mieszkańca Marka Wierzbę z okazji jubileuszu wioski. W kolejnych gablotach umieszczono zdjęcia i dokumenty, dotyczące działalności konspiracyjnej mieszkańców w czasie II wojny światowej i związanej z tym akcji zrzutu broni na pola ołobockie, prowadzonej przez oddział Żyto I. Wiele takich pamiątek po zmarłych rodzicach Zofii i Antonim Hysów przekazała Maria Strzelczyk. Sporo miejsca w muzeum poświęcono historii powstania i działania klasztoru cysterek. W sali znajduje się kącik, poświęcony ks. Józefowi Kutowi, a także innym kapłanom, którzy przebywali w obozie koncentracyjnym w Dachau, m.in. ks. Leonowi Gawronowi. W gablotach zamieszczono również serwety, wyroby ze słomy czy zastawę stołową. Cenne eksponaty można zobaczyć w kąciku staroci. Są to m.in.: ponad stuletnia komoda, maglownica ręczna z 1918 roku, kołowrotek, niecka do wyrabiania ciasta, kobiałka do chleba, pralka tarka, młynki do kawy, żelazka na duszę, lampy naftowe, lampy karbidowe, wrzeciona, stary zegar. W drugiej sali znajdują się stroje ludowe ołoboczan z opisami. W gablotach zamieszczono wiadomości o orkiestrze dętej „Ołobok” i Regionalnym Zespole Pieśni i Tańca „Ołobok”, a także rzeźbiarzu ludowym Pawle Brylińskim. Eksponaty, zdjęcia i dokumenty pochodzą głównie od mieszkańców Ołoboku.

 

     

 

Gminna Biblioteka Publiczna powstała w Sieroszewicach prawdopodobnie w 1948 roku. Do 1979 roku biblioteka mieściła się w domu prywatnym przy ulicy Ostrowskiej 70. Latem 1979 roku placówka została przeniesiona do budynku przy ulicy Ostrowskiej 49, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego. Gminna Biblioteka Publiczna posiada trzy filie w: Ołoboku, Strzyżewie i Wielowsi. Dyrektorem placówki jest Maria Marciniak. Biblioteka oferuje najmłodszym czytelnikom szereg konkursów plastycznych, wśród których można wymienić konkursy na: kartkę walentynkową, wielkanocną pisankę, zakładkę do książki, ilustrację ulubionej książki, ozdobę choinkową. Prowadzony jest też konkurs na czytelnika roku pt. „Oczytany małolat”. W 2012 roku książnica była organizatorem I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pawła Brylińskiego. Biblioteka posiada swoją stronę internetową: www.biblioteka-sieroszewice.pl

 

 

 

 

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.